Το βράδυ της Παρασκευής (20/4), μία Αμερικανίδα υπήκοος πήγε σε Αστυνομικό Τμήμα της Αττικής και κατήγγειλε την κακοποίησή της από τον σύντροφό της.
Πρόκειται για έναν αθλητή που παίζει επαγγελματικά μπάσκετ, σε ομάδα μάλιστα που λαμβάνει μέρος στην πρώτη κατηγορία των ελληνικών πρωταθλημάτων, την Basket League.
Η γυναίκα στην αναφορά της ενημέρωσε τις Αρχές πως ο μπασκετμπολίστας, μετά από ένα λεκτικό επεισόδιο που προέκυψε, χειροδίκησε εναντίον της, την χτύπησε στο πρόσωπο, στο λαιμό και στην πλάτη.
Από την καταγγελία προέκυψε το αυτόφωρο, ώστε να ακολουθηθεί η διαδικασία της άμεσης προανάκρισης του φερόμενους ως θύτη, της προσαγωγής του στην δικαστική αρχή και το αυτόφωρο λήγει απόψε.
Μάλιστα, μέχρι στιγμής δεν υπάρχει ενημέρωση για κάποια σύλληψη και ο θύτης αναζητείται.
«Ευτυχώς, όλο και περισσότερες γυναίκες μιλούν στις Αρχές. Μετά την καταγγελία τηρήθηκαν οι προβλεπόμενες διαδικασίες», είπε ο Νίκος Ρήγας, αντιπρόεδρος ένωσης αστυνομικών υπαλλήλων Αθηνών.