Ο βασιλιάς της F-1 φόρεσε το στέμμα του ξανά. Ο Μαξ Φερστάπεν με τη νίκη του στην Ιαπωνία, κατέκτησε τον τίτλο για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, επιβεβαιώνοντας τον χαρακτήρα του φαβορί από την αρχή της σεζόν.
Ο κόσμος αποθεώνει τον παγκόσμιο πρωταθλητή της Formula 1, Μαξ Φερστάπεν. Η κοπέλα του, Κέλι Πικέ και η δεύτερη οικογένειά του, όπως αποκαλεί την ομάδα της red bull, συγκινημένοι τον καταχειροκροτούν.
Με τη νίκη στην Ιαπωνία στέφθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής για δεύτερη διαδοχική χρονιά.
Ο Φερστάπεν δεν απειλήθηκε καθόλου από τον Λεκλέρ που τερμάτισε δεύτερος. Ωστόσο η ποινή που δέχτηκε ο Μονεγάσκος στο τέλος του αγώνα τον έστειλε στην 3η θέση και ο τίτλος πήγε στον Φερστάπεν.
Ο Φερστάπεν έχει 12 νίκες στο παγκόσμιο πρωτάθλημα και μπορεί στα 4 grand prix που απομένουν, να καταρρίψει το ρεκόρ των περισσότερων νικών σε μια σεζόν, που μοιράζονται ο Μάικλ Σουμάχερ και ο Σεμπάστιαν Φέτελ με 13.